TMO, buğday satış fiyatını KKTC’de düzenlenen zirvede açıkladı

Türk Un sanayisinin büyük bir kısmını temsil eden Güneydoğu, Dicle ve Anadolu Un Sanayicileri tarafından KKTC’de düzenlenen “2019/2020 Hasat Yılı ve Hasat Sonrası” panelde bir ilk gerçekleşti.  Genel Müdürü , toplantıda  satış fiyatını açıkladı. Buna göre; Yerli Anadolu Kırmızı Sert No:2 ile ithal 12,5  ekmeklik buğdayları 1.450 TL/tondan, ithal 13,5  ekmeklik buğdayları 1.475 TL/tondan satışa açıldı.

 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, Anadolu Un Sanayicileri Derneği (), Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (  ) ve Dicle Un Sanayicileri Derneği () tarafından KKTC’de düzenlenen “2019/2020 Hasat Yılı ve Hasat Sonrası Öngörüleri” konulu toplantıda buğday satış fiyatlarını açıkladı. Daha önceki yıllarda buğday alım ve satış fiyatı birlikte açıklanırken, bu yıl sadece alım fiyatı açıklanmıştı.

Kamu kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşma yapan TMO Genel Müdürü Güldal yeni sezona ilişkin ülkemiz ve dünya hububat piyasalarındaki son gelişmeleri değerlendirdi. 2019 yılına ilişkin hububat  rakamları, piyasa fiyatları ve öngörüleri değerlendiren Güldal, TMO olarak hasadın bitmesini müteakip bir sonraki sezona kadarki süre zarfında atılacak adımların planlandığını belirterek, “Anlık olarak hem yurtiçi hem dünya piyasalarını, fiyat hareketlerini takipteyiz. Kurumumuz stoklarının piyasa istikrarının sigortası olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda iç alımlarımıza ilave olarak doğru zamanda ithalat yoluyla buğday ve arpa stoklarımızı takviye ettik ve etmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki süreçte piyasalarda istikrarı korumak için her türlü gerekli tedbiri alacağız” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, 2019/2020 dönemi satış politikaları ve Kasım ayı sonuna kadar geçerli satış fiyatlarını açıklarken şunları söyledi: “Yerli Anadolu Kırmızı Sert No:2 ile ithal 12,5 protein ekmeklik buğdayları 1.450 TL/tondan, ithal 13,5 protein ekmeklik buğdayları 1.475 TL/tondan, yerli ve ithal arpaları ise 1.225 TL/tondan satışa açıyoruz. Yeni sezonun ilk satış fiyatlarının memleketimiz ve sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum.”

Üretim ve ticaretin hassas bir denge işi olduğunu belirten Güldal, “Bu sektöre alın terini akıtan üreticilerimiz ve bu nimeti sofralarımıza taşımak için emek veren sanayicilerimiz, bizler için kıymetlidir. Bizler emeklerinizin değerini görüyor ve bu hizmetlerin karşılığını verebilmek adına elimizden gelen tüm gücümüzle destek olmak için çalışıyoruz. Alacağımız kararlar ve uygulayacağımız politikalarla ülke menfaatimizi gözetmek başta olmak üzere siz sanayicilerimizin başarılarına da katkı sağladığımıza inanıyoruz. Nitekim un ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ikinci olmamız, son 10 yılda un ihracatımızı 2 katına, makarna ihracatımızı 6 katına, yumurta ve beyaz et ihracatımızı 4 katına çıkarmamız bu başarının göstergesi” diye konuştu.