KAMUOYUNA DUYURU

İnsanlık dünya üzerinde var olduğu günden beri bazı dönemlerde salgınlarla yüz yüze gelmiş ve bu zorlu süreçlerden geçmeyi hep başarmıştır. Geçmişte olduğu gibi bugün ve hatta gelecekte de bu tür zorlu süreçlerle hep karşı karşıya kalacağız. Bugün de gerek ülkemiz ve gerekse dünya yeni bir salgın sürecinden geçmektedir. Corona virüsü (Covid-19) bugün neredeyse dünyanın her noktasında bir salgın olarak kendini göstermektedir. Bu gibi durumlarda akıl, bilim, bilgi, araştırma, teknoloji ve en önemlisi sosyal dayanışma ve toplumsal sorumluluk en önemli çıkış yoludur.

 

TABADER olarak tüm dünyada yaşanan bu salgının en kısa zamanda sona ermesi en büyük dileğimizdir. İnsanlık olarak daha önce de yendiğimiz bu tür salgınları yeniden yeneceğimizi ve yeni mücadele yöntemleri de geliştireceğimize inancımız tamdır.

 

Gerek ülkemizde ve gerekse dünyada bu salgına karşı dayanışma en üst düzeyde sürmektedir. Tahıl ve bakliyat bazlı gıdalar dayanım sürelerinin uzun olmasından dolayı bu tür dönemlerde insanların en çok tercih ettiği ürünlerdir. Ülkemiz bu tür ürünlerin üretiminin ve işlenmesinin yapıldığı dünyada ileri gelen ülkeler arasındadır. Ülkemiz gerek üretim miktarında ve gerekse depolama ve fabrika kapasitesinde pekçok tahıl ve bakliyat ürününde en fazla kapasitelere sahiptir. Özellikle, un, bulgur, makarna, irmik, pirinç ve bakliyatların depolanmasında ve işlenmesinde bu avantaj Türkiye’nin en önemli avantajıdır. Halen ülkemizde teknoloji kullanan modern depolarda yeterli seviyede tahıl ve bakliyat bulunmakla beraber 1-2 ay sonra da yeni hasat sezonunun başlaması ile de gıda ürünlerinin sürdürülebilir şekilde devamı da söz konudur. Buna ek olarak tahıl ve bakliyat sektöründe kurulu fabrikaların toplam kapasiteleri de sadece Türkiye için değil dünyanın da talebini karşılayacak seviyededir. Tahıl ve bakliyat sektöründe yer alan ürünlerin piyasa taleplerini karşıladığı ve buna ek olarak da toplumsal sorumluluk ve dayanışma olarak da fiyatların geçen aylardaki fiyatlarla aynı olduğu görülmektedir. Sektör kendi iç davranışı ve meslek örgütleri kanalı ile de fırsatçılara müsaade etmemektedir.

 

Derneğimiz tüm üyeleri ile bu süreçte toplumumuzun yanında olup bu sürecin en iyi şekilde en az kayıpla geçirilmesi için kendi üzerine düşen tüm sorumlukları ve çalışmaları yerine getirmektedir.

                                                                            TABADER Yönetim Kurulu

                                                                              Saygılarımızla…