define('DISALLOW_FILE_MODS', true); 2019 Duayenler Ödül Töreni | Tabader

2019 Duayenler Ödül Töreni

Değirmen, tahıl ve bakliyat işleme teknolojileri ile depolama ve analiz sistemleri tedarikçilerinin Türkiye’deki ilk çatı derneği TABADER, ilkini geçen yıl düzenlediği ve büyük ilgi toplayan “DUAYENLER BULUŞMASI ve ÖDÜL TÖRENİ’nin ikincisini 20 Mart 2019 tarihinde, sektörün uluslararası arenadaki en büyük buluşma platformu niteliğindeki İDMA Fuarı’yla eş zamanlı olarak, WOW Otel’de başarıyla gerçekleştirdi. Adı “Uluslararası Duayenler Buluşması ve Ödül Töreni” olarak değiştirilen özel gece, birçok ülkeden sektöre emek ve değer veren isimleri ödüllendirerek onurlandırdı. “Bu gece sadece bir tören değil” diyen TABADER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, organizasyonun hem geçmiştekileri yad etmek hem de geleceğe ışık olacak gençleri teşvik etmek amacını taşıdığını söyledi.

Tahıl ve Bakliyat İşleme Teknolojileri, Depolama ve Analiz Sistemleri Derneği (TABADER), İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) düzenlenen İDMA 2019 Fuarı’nda daha önce de sektörün takdirini toplayan Duayenler Gecesi’nin ikincisini düzenlendi. Bu vefa gecesinin adını “Uluslararası Duayenler Buluşması ve Ödül Töreni” olarak değiştiren dernek, dünyanın farklı ülkelerinde değirmencilik sektöründe isim yapmış ve bu endüstriye değer katmış kişilere plaket takdim etti. Böylece henüz ikinci kez organize edilen gece kısa zamanda uluslararası nitelik kazanarak sektörün ilgi odağı oldu.

TABADER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram gecede yaptığı konuşmada söz konusu organizasyonu ve doldurduğu yeri şöyle ifade etti: “Bu gece bir vefa gecesi.  Bu gece bir tarih gecesi.  Bu gece bir arşiv gecesi. Bu gece sadece bir tören değil. Biz bu gece, geçen sene de düzenlediğimiz gecede olduğu gibi, aslında bu sektörü bir yerlere taşımış olan siz değerli insanları tekrar hatırlamak, hatırlatmak ve aramızdan ayrılan insanları da tekrar yâd etmek ve onların da değerlerini ve başarılarını alkışlamak için burada bulunuyoruz.”

Uluslararası Duayenler Buluşması ve Ödül Töreni’nde; Yılın Kuruluşu Onur Ödülü, Sektöre Değer Katanlar Onur Ödülü, Aramızdan Ayrılanlar, Sektörün Duayeni Onur Ödülü, Sektörün Gelişimine Katkı Verenler Onur Ödülü ve Genç TABADER olmak üzere 6 kategoride ödül ve plaket takdimi gerçekleştirildi. Kişi ve kurumlar TABADER yönetin kurulu tarafından hummalı ve titiz bir çalışmanın ardından belirlendi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Gaziantep Ticaret Borsası, Eskişehir Ticaret Borsası,  ve Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yılın Kuruluşu Onur Ödülü’ne layık görüldü. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ödülünü kurumun TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal aldı. TOBB’un ödülünü ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu adına TOBB Başkanlık Özel Müşaviri Bahri Can Çalıcıoğlu aldı. Eskişehir Ticaret Borsası’nın ödülü Eskişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Zeydan adına Gültekin Güler’e takdim edildi. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği’ne layık görülen ödül, kurumun yönetim kurulu başkanlığını yürüten Abdülkadir Külahçıoğlu’na verildi.

Gecenin ödül kategorilerinden Sektöre Değer Katanlar Onur Ödülü geceye renk kattı. Abdüllatif İzem, TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, Tiryaki Agro Gıda San. ve Tic. A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Pankobirlik ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk ve Ukrayna Değirmenciler Derneği Başkanı Rodion Rubchinskiy bu dalda ödüle layık görülen isimler olarak sıralandı.

Vefa Gecesi olarak da isimlendirilen gecede sektöre değer katan ancak vefat etmiş olan önemli isimler hem Aramızdan Ayrılanlar kategorisinde ödüle layık görüldü hem de bu vesileyle sektör temsilcileri ve sevenlerince anılmış oldu. Ara Karagöz, Firuz Kanatlı, Mehmet Deveci, Mehmet Karabiber, Noyan Galip Erik, Orhan Demircan, Selahattin Öztahtacı ve Mehmet Zeki Ayan sektörün unutulmaz isimleri arasında sayıldı.

Prof. Dr. Ayhan Atlı, Ralph Kolb, Salih Zeki Özmen, Uwe Schulz, Şahin Batallı ve Adil Yetki bir diğer kategori olan Sektörün Duayeni Onur Ödülü’nü almaya hak kazanırken İsmail Uğural, Taner Öztürk, Prof. Dr. Vural Özdemir de Sektörün Gelişimine Katkı Verenler listesinde yerlerini aldı.

Sektöre ömrünü verenlere vefa göstermenin yanı sıra endüstrinin geleceğinin de öneminin altınız çizen TABADER’in ödül sunduğu son kategori ise Genç TABADER oldu. Ali Yağcı, Ayşe Nur Yüksel ve Semih Alapala bu dalda ödül alan isimlerdi.