Basın Bülteni

Basın Bülteni
15.01.2019

Sertifikalı Değirmencilik Eğitimleri, İDMA’da devam edecek

Değirmencilik, un ve yem sektörünün nitelikli insan gücüne katkı sunmak için düzenlenmeye başlanan Sertifikalı Değirmencilik Eğitimi’nin üçüncüsü, 20-22 Mart 2019 tarihleri arasında İDMA çatısı altında gerçekleştirilecek.

İlki Uluslararası Değirmen Makineleri Fuarı (İDMA) 2013, ikincisi İDMA 2017 Fuarı esnasında gerçekleştirilen ve büyük ilgi toplayan Sertifikalı Değirmencilik Eğitimi’nin üçüncüsü, 20-22 Mart 2019 tarihleri arasında TABADER organizatörlüğünde İDMA Fuarı çatısı altında düzenlenecek.

Değirmen ve bakliyat işleme teknolojileri sektörünün genç ve dinamik derneği TABADER, sektörün nitelikli insan gücü ihtiyacına yönelik eğitim hedeflerini yerine getirmek için başarı kazanmış bir organizasyon olan Sertifikalı Değirmencilik Eğitimi’ne büyük katkı sunmuştu. TABADER, Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram’ın öncülüğünde 2019’da gerçekleştirilecek eğitim organizasyonun ise tamamını üstlenecek. Bayram yeni dönemde eğitimin daha da geliştirilmesi için sıkı çalıştıklarını söyledi.

3 GÜNLÜK DOLU DOLU BİR EĞİTİM PROGRAMI
Sertifikalı Değirmencilik Eğitimi, önceki eğitimde olduğu gibi un ve yem sektörlerine yönelik olarak  düzenlenecek. 3 gün sürecek eğitimlerin ilk gününde enerji yönetimi, inovasyon, AR-GE, ÜR-GE, kalite kontrol, risk analizleri gibi konular ele alınacak. Sonraki iki gün tahıl (un) değirmenciliği ve yem değirmenciliği alanlarına özel olarak depolama teknikleri, dünyadaki yeni trendler, diyagram, katkı maddeleri ve vitaminler, kalite kontrol, otomasyon, makine ve mekanik bakım, rasyon hazırlama, ön temizleme ve kırma hatları gibi konular ele alınacak. Alanında uzman akademisyen ve endüstri temsilcilerinin vereceği teorik eğitimler, fuar alanında düzenlenecek yeni ürün ve teknoloji demolarıyla desteklenecek. Katılımcılar, üç gün sürecek eğitimin ardından sertifikalarını alacak.

Eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgilere ve kayıt formuna www.tabader.org üzerinden ulaşılabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesi’ne tam destek veriyoruz
Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitimin geleceğini şekillendiren 2023 Vizyon Belgesi’ni
23 Ekim 2018’de açıkladı. Eğitim camiasının heyecanla beklediği Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesi’nde meslekî eğitim en çok ağırlık verilen kısım olmuştur. Özellikle, Sayın Bakan’ın açıklamasında Mesleki Eğitim kısmında Değirmencilik konusuna özellikle değinilmiştir.

Halen ülkemizin en önemli sektörü olan ve dünyaya ihracat yapan değirmen makine ve teknolojileri sektörünün yanı sıra değirmencilik sektörünün ürünleri olan makarna, un, bulgur, irmik, ekmek, yem gibi sektörlerde de ülkemiz dünya liderleri arasındadır. Sektör bu kadar büyük olmasına rağmen sektörün en büyük ihtiyacı ve eksikliği eğitimli insan kaynağıdır. Bu bağlamda, TABADER olarak bu açığı kapatmak için sektöre yönelik eğitimler yapmaktayız. Bakanlığın da bu konuda inisiyatif alması ve sektöre insan kaynağı yetiştirmesine yönelik vizyon belirlemesi takdire şayandır. TABADER olarak Bakanlığımız’ın bu konudaki düşüncelerini ve çalışmalarını destekliyor, üzerimize düşen her türlü desteği Bakanlığımız’a vermeye hazır olduğumuzu bildiririz.

Coğrafi İşaretli Ürünler
27-28 Nisan 2017 tarihlerinde Ankara Ticaret Odası olarak düzenleyeceğiz “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” için sizleri kutluyoruz. Kadim bir coğrafyanın mirasını taşıyan ülkemizde binlerce coğrafi işaretlenmesi gereken pek çok ürünümüz bulunmaktadır. Bu ürünlere Coğrafi İşaret alınması tarihe ve bu toprakların kültürüne olan en büyük borcumuz ve geleceğe olan görevimizdir.

TABADER olarak kuruluşumuzda ilk eylem planına aldığımız tescillenen Coğrafi İşaretli ürünlerin ulusal ve uluslararası seviyede yaygınlaşması, tanıtılması ve literatüre kazandırılmasına yönelik olarak; “TABADER-Onaylı Ürün ve Tarifname” yayımlanması çalışmaları yapılmaktadır. Bu sayede, tüm dünya araştırmalarına ve çalışmalarına açık önemli bir veri tabanı da oluşturulmaktadır.

Bu bağlamda, son dönemin en önemli stratejik konularından birisi olan Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne ev sahipliğinizden dolayı teşekkür eder, derneğimiz tüm üyeleri olarak saygılarımızı sunarız.